Hlavní město
Město Rhodos se rozkládá na nejsevernějším bodu ostrova obklopeného z východní strany Středozemním a ze západní Egejským mořem. V tomto jedinečném městě se kombinuje ráz moderního města s atmosférou malebné středověké zástavby, která působí po stovky let nedotčeně. Bohatá a velmi zajímavá historie ostrova je koncentrována právě v hlavním městě, jež nese stejný název jako celý ostrov. Historie, promítnutá v architektonických objektech a uměleckých dílech, je sevřena ze tří stran městskými hradbami a ze čtvrté přístavem. Vně tohoto historického jádra se pak nacházejí hotely, obchody a restaurace, jakož i příbytky místních obyvatel. Město bylo založena v 5. století před Kristem a záhy se rozrostlo do nebývalých rozměrů, zabíralo dokonce větší plochu než Athény, a postupně sílilo i městské opevnění.
Všechny důležité ikony ostrova, které můžete vidět na propagačních fotografiích z Rhodosu, se nacházejí právě zde. Jedná se o Palác velmistrů, sochy jelena a laně v přístavu Mandráki, úzké uličky Starého města či pozůstatky městských hradeb.
Staré město – památka UNESCO
Jestliže jste již navštívili Řecko, určitě jste se setkali s pozůstatky místní kultury. Historické památky na území Řecka se ale omezují pouze na archeologická naleziště z období antiky, která se nacházejí v dezolátním stavu a pro neexperty na archeologii nemají, kromě své zvláštní atmosféry, přílišný význam. Rhodos je v tomto ohledu výjimkou. Je to dáno jeho specifickou historií. Ostrov byl již od 3. stol př.n.l. pod vlivem Římské říše, v období středověku pak byl střídavě součástí osmanské říše a italských republik, v letech 1912–1943 byl součástí Italského státu. A ten se pochopitelně snažil zdůraznit historickou a kulturní příslušnost ostrova k Itálii. Proto byly památky z období vlády Johanitů zrekonstruovány (některé dokonce znovu postaveny) do excelentní podoby. Nejvýznamnější památka – Palác velmistrů – se stal dokonce letním sídlem Mussoliniho. Přítomnost johanitů na ostrově dala starému městu nezaměnitelnou tvář. Díky mohutným kamenným stavbám, úzkým dlážděným uličkám a všelijakým průchodům se dostanete již po prvních krocích Starým městem o 500 let zpátky. Staré město ale nabízí i posezení v malých, příjemně zastíněných kavárničkách či drobné obchody se suvenýry, a bohužel také davy turistů.
Palác velmistrů
Impozantní vstupní brána paláce velmistrů vás naprosto ohromí. Již na první pohled působí palác ze světle žlutého kamene nedobytně. Stejně velké kamenné kvádry s neuvěřitelnou přesností do sebe zapadají a jsou pomocí nich vytvořeny i oblouky strážních věží, vlastně jenom jakýchsi výklenků z této impozantní budovy. Palác-pevnost se tyčí do výše 15 metrů, kde je zakončen cimbuřím. Zde ovšem údiv nekončí, ba naopak právě začíná. Hlavní sídlo řádu johanitů skrývá nepřeberné množství místností a chodeb, nádherné mozaiky na podlahách, obrovité krby a monumentální schodiště. Stěny uvnitř paláce nejsou omítnuty, tvoří je opět kamenné kvádry, které jsou hladce vybroušeny. Kvádry mají odlišný odstín a v některých místnostech jsou uspořádány tak, aby vytvářely na stěnách šachovnicové obrazce. Pravda, interiér budovy je velmi chudý a působí až studeně, ale právě tím vás zaujme – kombinací své prostoty s okázalou monumentálností. Tyto místnosti se nacházejí především v prvním patře, do kterého se dostanete díky širokému schodišti hned po vstupu do paláce. V přízemních místnostech jsou umístěny 2 expozice – starověká a středověká. Obě obsahují nepříliš velké množství exponátů, a tak pro zájemce o historii doporučují navštívit archeologické muzeum, jenž se nachází v budově bývalé nemocnice johanitů.
Palác velmistrů sloužil jako pevnost, obydlí rytířů, k obchodním a diplomatickým schůzkám i náboženské činnosti. V roce 1856 byl sice téměř zničen, a to když blesk zasáhl muniční sklad uvnitř paláce, ale za nadvlády Itálie byl zrekonstruován do původní podoby. Vnějškově zcela odpovídá původní stavbě, přičemž vnitřní výzdoba je již trochu odlišná. Nádherné mozaiky, které jsou perlou každé místnosti, mají původ v době římské nadvlády a byly zde převezeny z ostrova Kos. Stejně jako několik antických soch, které se před poledním žárem skrývají v klenbách na prostorném nádvoří paláce.
Ale i tento fakt nic neubírá na jejich kráse, jakož i kráse celé stavby. Atmosféra paláce, jako z dávných vyprávění o bojích ve svaté zemi, vás přenese do doby křižáckých výprav a jejich odvážných, ale také i proradných rytířů.